Když nemáte vlastní peníze, nabízí se dvě možnosti, jak další získat: můžete jít do banky nebo z pohodlí domova vyřídit nebankovní půjčku. Musíte se vždy rozhodnout zodpovědně, aby půjčka byla pomocí a ne pastí, která způsobí ještě vážnější finanční potíže. Jak jednat?

Kdy je co výhodnější?

Banky nabízí hlavně půjčky na vyšší částky. Půjčkami od ní je výhodné financovat bydlení, například hypotéky tvoří už každoročně největší objem půjček vůbec. Naopak už není moc výhodné si půjčovat několik tisíc korun skrze kreditní kartu nebo kontokorent. U obou hrozí, že vám budou rychle naskakovat úroky z dlužné částky, které budete mít problém zaplatit. Úroková sazba u kreditní karty se často pohybuje okolo 20 % a je třeba vědět, že vždy platíte úroky z celé dlužné částky. Více se o výhodách a rizicích kreditní karty dozvíte v tomto článku.

americkahypoteka.org_viasms_cz_01

Za výhodnějších podmínek vám nižší sumu peněz nabídne půjčka online od nebankovní společnosti. U ní se platí jen jeden jednorázový poplatek.

Už dávno se nemusíte bát lichvářů

Od prosince 2016 platí v ČR novela zákona o spotřebitelském úvěru, která razantně změnila svět půjčování. Velké změny se týkaly hlavně přístupu poskytovatelů půjček ke klientovi. Společnost (a je jedno, jestli je to banka nebo nebankovní subjekt) musí vždy posoudit bonitu – tedy schopnost splácet – u každého žadatele. Pokud to neudělá a klient bude mít později problémy se splácením, může být úvěrová smlouva označena za neplatnou. Novela také uložila nebankovním subjektům povinnost mít licenci od ČNB a prokázat kapitál ve výši 20 milionů korun. Hlavně díky tomu se počet nebankovních poskytovatelů snížil z několika desítek tisíc na několik set. Díky tomu má každý žadatel jistotu, že si půjčí od seriózní firmy, nikoliv od lichváře.

americkahypoteka.org_viasms_cz_02

V čem hlavně je nebankovní půjčka výhodnější?

Rychlá SMS půjčka nabízí peníze do několika minut a žádost o ni vyřídíte odkudkoliv na světě. Je to úvěr určený i pro osoby s nízkým příjmem, a dokonce i pro seniory nebo studenty. Navíc ji můžete získat zcela bez poplatku – nabídku má momentálně Via SMS s.r.o pro všechny nové žadatele.