Každým rokem se něco změní. Život se stává stále více dynamickým, je třeba se přizpůsobovat novému a reagovat na jiné trendy. Studenti, budoucí elita národa, je tou částí společnosti, která musí jako první pružně reagovat na nejrůznější změny a ačkoliv je veřejné vzdělání v České republice zdarma, studium je velkým zásahem do rozpočtu. Studentská půjčka je vlastně takovým řešením, které pokryje ať už krátkodobé potřeby nebo i financování celého studia. Je to neúčelový úvěr, který je možno získat bez prokázání příjmů, zejména s mnohem výhodnějšími podmínkami než je u obyčejných úvěrů na trhu. A hlavně, banky nekontrolují účel půjčky.

Typy studentských půjček

Častým příkladem studentského úvěru bývá kontokorent, který bývá součástí většiny studentských účtů, a který povoluje jeho přečerpání až do výše okolo 20 tisíc korun. Některé banky také zřizují svým klientům kreditní karty s nízkým úvěrovým limitem.

Další možností, která dočasně pomůže řešit problémy nebo slouží k pokrytí prvotních vysokých nákladů (studijní materiály, notebook, zápisné, apod.), je krátkodobá půjčka, jejíž výše se pohybuje řádově do 10 tisíc. Tyto situace lze řešit nebankovní půjčkou, například i sjednanou online (pro srovnání http://vsepujcky.cz/pujcky-pro-studenty ).

Nakonec je tedy možné zařídit si studentský úvěr u jedné z bank, a i když jej poskytuje z těch tuzemských jen pár, podmínky jsou mnohem výhodnější než u běžných neúčelových úvěrů. Speciální půjčky jsou tak určeny pro studenty veřejných vysokých, vyšších odborných, středních nebo i jazykových škol doma nebo v zahraničí. Úrokové sazby se pohybují okolo 8-10 procent a jsou oproti jiným podobným produktům na trhu výhodnější o několik procentních bodů. Splatnost úvěru je natáhnuta i na 10 let, přičemž student během studia splácí pouze úroky a samotnou půjčku až při ukončení studia a nástupu do práce. Klient má navíc řadu výhod jako odložení splátek nebo si sám vybere datum pravidelného splácení.

Nespornou výhodou je, že není potřeba dokládat příjmy, pouze se smluvně zajistí ručitel nebo spoludlužník, zde se nabízí rodiče nebo jiní členové rodiny. Ručí se buď nějakým závazkem (spoření, vklad) nebo někdy postačí i doložený příjem rodičů či kamaráda v minimální výši 15 tisíc korun měsíčně.

Studentská půjčka pro (ne)studenty?

Jak již bylo zmíněno, jedná se o neúčelový úvěr a banky se neptají, za jakým účelem jsou skutečně peníze použity a jestli se z nich platí školné nebo studentské pomůcky – podmínkou je tak jedině potvrzení o studiu. Jednoduše lze říci, že pokud je v rodině nadějný (v budoucnosti bonitní) student, který nutně peníze nepotřebuje, člověk si může půjčit na něj a obdržet velmi výhodný úvěr, na který za normálních podmínek nedosáhne. Pro srovnání, u půjčky v hodnotě 100 tisíc je rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou okolo 20 tisíc, u běžných úvěrů je částka i dvojnásobná.

I tato půjčka má ale svá rizika. Mezi ty největší patří například otázka, jestli student skutečně dostuduje, potom má problémy nejen on, ale sám ručitel (půjčka je ale už tak více než dobrým stimulem) a potom také otázka, co skutečně bude za nějakých pět let, když už musí člověk opustit akademickou půdu a připravit se na praktický život. Půjčka na studium (ty vyšší, v řádech set tisíc korun) by měla být skutečně dobře připravená a student by si měl být vědom svých schopností a po vystudování na něj musí čekat lukrativní místo v prestižním oboru. Na druhé straně je zde riziko výrazného zadlužení, kterého se člověk jen velmi těžce zbavuje.

Informační partner – http://vsepujcky.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.