I když si to možná ani neuvědomujete, záclony výrazně ovlivňují atmosféru v místnosti. Při výběru je nezbytné zvážit spoustu faktorů – barvu, průsvitnost a druh látky, délku, ale třeba i šířku. Stejně tak zohledněte celkový styl místnosti, její velikost i tvar.

Záclony se vyrábí z průsvitných látek, protože jejich primárním účelem je vytvořit v místnosti soukromí, ale přitom propouštět dostatek přirozeného světla. Záclony zabírají velmi málo místa, a proto jsou ideální i do menších místností, které chcete mít dokonale prosluněné. Průsvitné látky zajišťují přirozenou ventilaci.

Jakou zvolit délku a šířku záclony?

Vytvořte dramatickou atmosféru dlouhými záclonami. Zavěste je minimálně 15 centimetrů nad rám okna. Pro vytvoření silnějšího efektu je umístěte ještě výš. Dlouhé záclony jsou ideální volbou do místností s nízkými stropy, protože vytvoří iluzi většího prostoru. Dokonce si můžete pořídit i extrémně dlouhé závěsy, které leží na podlaze, a tím působí luxusně a elegantně.

V malých místnostech zapomeňte na těžké a silné závěsy, protože by prostor ještě více zmenšily. V takovém pokoji byste se necítili vůbec příjemně, spíše naopak by na vás vyzařovala pocit stísněnosti.

Co se týče šířky, ta by měla být dvakrát větší, než je šířka okna. Záleží na tom, jaké požadujete nařasení. Čím více řas chcete vytvořit, tím větší šířku zvolte.

Slaďte záclony s ostatním bytovým textilem

Ohlédněte se i na ostatní bytový textil, protože jedině tak docílíte uceleného vzhledu. V ložnici vás bude zajímat to, jaké máte povlečení, k němu můžete sladit nejen záclony, ale také závěsy. V obývacím pokoji se zaměřte na potah na polštářích i sedací soupravě. Jestliže je místnost už tak bohatě vyzdobená, je dobré držet se při výběru záclony jednoduchosti a zapomenout na zdobené varianty.