Mnozí žadatelé o vlastní bydlení se ještě nestačili oklepat z nového zákona o spotřebitelských úvěrech z 1. prosince 2016 a již velice brzy se chystají nové změny v rámci hypotéčních úvěrů. A nyní jde opravdu do tuhého, minimálně u těch žadatelů, kteří nemají dostatek vlastních finančních prostředků a jejich cílem je hypotéka.

Obávat byste se měli zlomového data 1. dubna 2017, kdy začne platit doporučení České národní banky omezující výši LTV u hypotéky. Žadatel o tento typ úvěru by měl mít naspořenou částku alespoň 10 %. Z toho logicky vyplývá, že hypotéky si můžete vzít pouze do výše 90 % hodnoty nemovitosti.

  • Nově tu budou hypotéky s LTV 80 % až 90 %
  • Při nákup nemovitosti nesmíte zapomenout ani na 4% daň z nabytí nemovitého majetku

Kolik vám vlastně banky půjčí a kolik budete splácet?

Kvůli odpovědi na tuto otázku určitě nemusíte navštěvovat vzdálené pobočky bankovních společností. Pro výpočet hypotéky vám poslouží prověřený internetový portál obsahující online kalkulačku, jež prozradí mnohé.

Prostřednictvím tohoto praktického nástroje během několika vteřin zjistíte, jaká bankovní instituce vám nabídne ty nejlepší splátkové podmínky, kolik peněz obdržíte, jaká bude výše splácet k danému splátkovému období a hlavně, jak vysoký bude úrok.

Ten je totiž hlavním parametrem, po němž byste měli jít. Nikoliv však klasická úroková sazba, nýbrž hodnota RPSN. Roční procentuální sazba nákladů prezentuje všechny kompletní výdaje.

calculator-385506_960_720

Využijte výhodných hypoték co nejdříve

Jestliže se nechcete omezovat doporučením ČNB od 1. dubna 2017, které by ostatně mělo vstoupit v platnost již v červenci tohoto roku, potom žádejte o úvěr co nejdříve. Stačí si srovnat hypotéky na internetu a vybrat si tu nejvýhodnější. Otálet by neměli hlavně ti, kdo nemají dostatek vlastních úspor.

Jedna perlička na závěr…

Abychom ve sdělování aktuálních informací byli opravdu kompletní, je třeba říci, že duben 2017 přinese ještě jedno určité omezení týkající se bank. Nejenom, že dojde ke snížení hypoték na 90 % LTV, ale podíl těchto hypotéčních úvěrů nesmí v celém objemu hypoték překonat hodnotu 15 % u dané společnosti. Takže, máme se opravdu na co těšit.