Jak to vypadá s prodejem bytů v Českých Budějovicích? Jak si stojí nabídka zdejších nemovitostí a jakým směrem se ubírá poptávka? A co cenová hladina? Pokud uvažujete o tom, že byste v největším jihočeském městě investovali nebo si zde pořídili vlastní bydlení, pravděpodobně vás napadají podobné otázky. A je to jen logické. Realitní trh v České republice zažívá mimořádně divoké časy a zorientovat se například v tom, kdy a za jakou cenu je ještě rozumné pořídit nemovitost, nemusí být vůbec snadné. Alespoň pro laika ne. Má smysl kupovat nyní nebo by bylo lepší počkat, jak se věci vyvinou? Složité rozhodování.

Abychom vám situaci trochu usnadnili, připravili jsme stručný výtah hned z několika analýz, které se tuzemskému trhu s nemovitostmi věnují. Možná se na základě těchto informací „rozhoupete“ k akci nebo vás naopak utvrdíme v přesvědčení, že pravý čas ke koupi bytu teprve přijde. Kdo ví?

Prodej bytů v Českých Budějovicích – ceny za rok stouply o 60 %

Pokud ve stotisícových Budějovicích hledáte střechu nad hlavou, asi vás analýzy možného vývoje cen rezidenčních nemovitostí příliš nezajímají. Zkrátka potřebujete bydlet a tím je rozhodnuto. Jestliže jste ale o koupi bytu uvažovali už dříve a prováhali jste řekněme celý poslední rok, pak si musíte připadat doslova jako ve zlém snu. Ceny v Českých Budějovicích totiž meziročně stouply o více než 60% a za jediný metr bytu tak celkem běžně zaplatíte už přes 80 tisíc Kč! Přesto se zdejší nemovitosti prodávaly „jako o závod“. Omezená nabídka, kterou se v dohledné době chystají novou výstavbou vylepšit soukromí investoři a také radnice, k uspokojení enormní poptávky nemohla stačit. A jaká je aktuální situace? V realitní inzerci prozatím nenajdete více než dvě stovky volných bytů.

Výběr z nabídky bytů v Českých Budějovicích (04/2022)

DispoziceUžitná plocha (m2)DetailyCena v Kč
1+kk24novostavba (1. patro)2 580 000
2+kk39panel (12. patro)2 970 000
2+160panel (balkon)3 780 000
3+kk71ve výstavbě (10/2023)5 930 000
4+kk98cihla (podkroví)7 299 000

Chcete uložit peníze?

Nehledáte bydlení? Váš zájem o budějovické byty má čistě investiční charakter? Pak musíte pečlivě počítat, zda dává taková investice vůbec ještě smysl. Názory ekonomů na to, za jakých okolností se investiční byt vyplatí a kdy už jeho pořízení není dvakrát rozumné, se sice mohou v detailech poněkud lišit. Faktem ale je, že jste nejlepší příležitost vzhledem ke zmíněnému šedesátiprocentnímu růstu cen nepochybně propásli. Takové zhodnocení se jen tak opakovat nebude. A přesto, z většiny odborných analýz vyplývá, že je další zdražování nemovitostí více než pravděpodobné.

Co si s touto informací počít? Pokud vám podobné předpovědi připadají věrohodné, investujte. I kdyby zdražování bytů už nepokračovalo, dává takové uložení peněz vzhledem k aktuální dvouciferné inflaci smysl.

Hypotéky a investice

Zajímá vás, jakými argumenty je podpořeno očekávání dalšího růstu cen? Proč se většina ekonomů, analytiků a developerů domnívá, že ještě existuje prostor pro zdražování bytů, domů i pozemků? Než se k tomu dostaneme, podívejme se na jediný faktor, který může v dohledné době přispět ke snížení cen nebo alespoň k jejich stagnaci. Jaký faktor máme na mysli? Vyšší úročení hypoték. Zájem o zdražující hypotéky klesá, což se na poptávce po bytech jistě projeví. Toto zmírnění poptávky by mohlo tlačit ceny směrem dolů. Mohlo, jenže je vyvažováno vysokým zájmem investičních společností a fondů, ale také menších investorů. Celkově tedy enormní poptávka rozhodně nepolevuje. Alespoň prozatím.

Nabídka neroste, poptávka trvá

A nyní zpět k tomu, co bude dle názoru většiny odborníků tlačit ceny nemovitostí i nadále vzhůru. Některé faktory jsou poměrně nové, jiné hrají svou roli už celé roky. Zjednodušeně řečeno, bydlení prý ještě podraží kvůli přetrvávající disproporci mezi nabídkou a poptávkou. Nevěříte? Čtěte!

  • Nabídka zásadním způsobem neroste – protože stavaři v ČR nemají pro svou práci právě ideální podmínky. A to je ještě mírné zhodnocení aktuální situace, kdy raketově zdražují stavební materiály, nedostává se pracovních sil a požadavky na energetickou náročnost budov dále prodražují nové projekty. A navíc jsou tu poněkud zastaralá a nevyhovující územní plánování a také neúměrně dlouhé povolovací procesy. Tedy překážky, které výstavbu komplikují už dlouhé roky a stále se je nedaří odstranit.
  • Celková poptávka rozhodně nepolevuje – a to navzdory zmíněnému růstu úroků u hypoték. Pokles kupujících „na hypotéku“ vyvažují zájemci z řad investorů. A na straně poptávky zřejmě sehraje svou úlohu ještě jedna významná událost. Uprchlická vlna z Ukrajiny. I kdyby u nás natrvalo zůstala pouze třetina válečných uprchlíků, půjde odhadem o více než 100 tisíc lidí. Ti také budou potřebovat střechu nad hlavou, což může tlak na ceny nemovitostí částečně zesílit.

Odlišný názor

Abyste to s rozhodováním o koupi bytu neměli tak snadné, zmíníme také jeden z odlišných názorů. Už záhy může dojít k tomu, že se vzhledem k extrémně vysoké cenové hladině investice do nemovitostí přestane vyplácet. Přinejmenším v některých lokalitách. Poměrně brzy může také polevit rekordní inflace a řada lidí už nebude mít potřebu „ochránit“ před ní svoje úspory. Trend dlouhodobého zdražování nemovitostí by to mohlo zastavit nebo dokonce obrátit. Ale kdo ví?

Jak se rozhodnete? Koupíte byt bez ohledu na možný cenový vývoj nebo budete raději vyčkávat?